Rady, Tipy a Triky na PC

Témata

Návšťěvnost

TOPlist

Osobní pomoc s PC

ICQ     385568425              -385-568-425

Telefon - 774 942 828 ONLINE

Přetaktování grafické karty (GPU)

Přetaktování grafické karty (GPU)

Obecně se dá říci, že novější grafické karty uživatele k přetaktování přímo vyzívají. To myslím zcela vážně. Už na obalu grafiky totiž většinou najdete dost velké logo nějakého taktovacího programu, přiloženého většinou na CD (ať už V-Tuner od Giga-Byte, WinFox od Leadteku atd.). Tyto programy mívají dost jednoduchý vzhled a jejich obsluhu zvládne i naprostý laik. Taktují se dvě komponenty - GPU a paměti. A to většinou každá zvlášť. Všeobecně však platí věta, kterou jsem nedávno někde četl: "Co není nahnáno optimalizací, to taktováním nedotáhnete". Skutečnost je bohužel velmi blízko tomuto faktu. Já sám jsem dosáhl zvýšením frekvence GPU i pamětí o 100MHz nárůstu výkonu v 3DMarku 2003 pouze 200 bodů (zatímco pouhým rozšířením operační paměti z 256MB na 512MB jsem získal skoro 300 bodů navíc).

Nejlépe taktovatelné karty:


Prakticky se dá říci, že všechny karty mladší než 2-3 roky je možno vcelku úspěšně předělat. Ovšem v poslední době je se zvyšujícím se bojem o prvenství na trhu je každá prodaná karta schopná unést minimálně o 10-15% vyšší hodnoty. Nejlepších výsledků dosáhnete s kartami ze stření třídy. Ty totiž vznikají pouze z potřeby zaplnit na trhu díru mezi high endem a low endem. Často se jedná o podtaktované čipy, schopné vydržet i o 30-50% vyšší frekvenci. Karty by měli být vybaveny pokud možno aktivním chladičem.

Zvýšení frekvencí pomocí programů

Jedná se o bezesporu nejpoužívanější způsob taktování. Jak jsem již napsal, tyto programy se často dodávají přímo s kartou nebo jsou jednoduše dostupné na internetu. Jejich použití spočívá v tom, že pomocí "táhel" postupně zvyšujete frekvenci GPU a pamětí. Při tomto taktování je třeba postupovat obezřetně po krocích 3-5 MHz a každé nové nastavení otestovat v nějakém novém benchmarku (doporučuji 3DMark 2005, 2006 a Aquamark). Starší benchmarky často nedokáží odhalit chybu, jelikož novou kartu pořádně nezžijí.

Programy pro taktování

Pro grafiky ATI je nejlepší nástroj ATITool. Nejdříve malými kroky, zvyšute frekvenci jádra a sledujte jestli se na náhledu neobjevují artefakty (chyby). Pokud se pc sekne tak nestavte poslední funkční frekvenci. Poté si frekvenci poznačte a přetaktujte paměti (zase stejný spůsobem). Poté doporučuji spustit 3D mark nebo nějakou náročnou hru.

U grafických karet nVidia je postup obdobný až na to že přetaktovací panel je už v control centru. Stačí si stáhnou Coolbits a ten zapíšte do registru (dvakrát klikněte) a potom restartujte pc a taktujte. Pouze že tam není vestavěn test, tak to testuje v 3D mark nebo jiné náročné aplikaci (na grafiku). Nebo využít programu RivaTuner který je velmi podobný ATItool


Obrovskou devizou nových grafických karet je schopnost "sebetaktování". Tato funkce se aktivuje nejčastěji přímo v ovladačích a není třeba externího programu. Průběh tohoto taktování je takový, že karta sama po malých krůčcích zvyšuje frekvence a testuje, zda nedochází k chybám. Tak se dostane na nejvyšší bezchybnou frekvenci. Po pravdě řečeno je tento způsob dost opatrný a z karty většinou vymáčknete mnohem víc. Bohužel tuto funkci obsahují jen některé karty (ATI Radeon 9600 a novější, většina nVidia GeForce FX). Osobně považuji taktování přes ovladače za nejlepší, jednoduše vratnou funkci. Jinak jsou nejobvyklejšími programy PowerStrip s velmi dobrou databází i starších grafických karet (3Dfx, S3, Trident) a s podporou většiny nových karet (u ATI funguje pouze monitoring a ne taktování), dále RivaTuner, určený původně pro nVidia Riva, ale dnes zahrnující i GeForce a nové Radeony, Rage3D Tweaker a Radeonator pro čipy Radeon a nakonec nepřeberné množství speciálních programů přímo od výrobců karet, které bývají součástí balení (většinou upravené verze předchozích jmenovaných). Pro majitele grafických karet GeForce je možnost zobrazení taktovacího nástroje přímo v ovladačích popsány výše.


Zvýšení frekvencí pomocí BIOSu karty. Toto nastavení doporučuji v případě, še máte opravdu dobře vyzkoušené vyšší frekvence přes různé programy a chcete nastavit napevno novou frekvenci. Nastavení probíhá tak, še pomocí speciální utilitky, určené většinou speciálně pro daný typ GPU, přepíšete BIOS grafiky na nový. Těchto prográmků je na internetu spousta. Při jejich poušití je třeba být velmi opatrný. Snažte se najít program speciálně pro vaši kartu (často přímo na webu výrobce). Použití probíhá ve třech fázích: napřed stáhnete z karty aktuální BIOS, pak jej upravíte a na závěr jím přepíšete stávající BIOS. Postup se tedy notně liší od úprav BIOSu základní desky. Výhodou tohoto postupu je, že nové hodnoty se nastaví již při spuštění počítače a není tedy nutno mít neustále spuštěný nějaký program. Další výhodou je získání "nové grafické karty" v případě, že jste koupili "bezdůvodně podtaktovaný" kousek a přeflashováním BIOSu získáte spoustu zablokovaných funkcí karty. Toto je častý případ například u karet ATI Radeon 9500Pro, ze kterých lze často získat i Radeon 9700Pro (totéž Radeon 9800SE na 9800). Nevýhodou je nemožnost přepsání BIOSu v případě, že vám karta po přepsání zkolabuje a neumožňuje spuštění programu na vrácení původního BIOSu. To se však zatím nikdy nikomu z mého okolí nestalo.


Zvýšení stability. Probíhá stejně jako u procesorů pomocí zvýšení napětí sběrnice AGP v BIOSu nebo pomocí programů. Tady je však třeba dobře prověřit stabilitu a teplotu, jelikož zvýšíte napětí v celé kartě.